Jak robi się topaz mistyczny?

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, od lat szczycącego się wielkim zainteresowaniem miłośników biżuterii. Choć z pozoru możnaby błędnie stwierdzić, że to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są efektem specjalnej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ dużej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, które ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z jakim jest połączony. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz przybiera purpurowy odcień, niebieski z kolei jest efektem rozgrzania topazu bez żadnych domieszek. Szczególnie dobre efekty przynosi wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii czy Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie stosują go więc do produkcji wisiorków, kolczyków czy broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do eleganckich strojów – doskonale wygląda również w pracy. Istotna okazuje się także mnogość barw, dzięki której łatwiej można wybrać biżuterię do konkretnej kreacji.