Historia obrączek ślubnych

Dla wielu osób ślub jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten wiąże młodą parę do końca życia, a oznaką ich oddania, lojalności i uczucia są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Panowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, więc mają one wspólną historię, która sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka wieków później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. I chociaż uprzednio zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojenne eskapady, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych państwach, jak np. w Brazylii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Irlandii czy w Iranie, zakłada się je na lewą rękę, gdzie według niegdysiejszych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i przymierzają obrączki razem, aczkolwiek tradycja mówi, iż kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, dzisiaj ze złota bądź platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się mniej krzykliwym wzornictwem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz), które reprezentowały moc uczucia. Dziś do ich sporządzenia używa się głównie platyny i złota, które są oznaką ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, są one również nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najczęściej nabywane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają też często w ofercie grawerunek. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu albo istotny dla małżonków cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]