Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Jeśli potrzebujesz łańcucha śniegowego, koniecznie wejdź na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Siedziba firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]