Nastolatki lubią literaturę dla młodzieży, bo widzą w niej odbicie siebie

Dowiedz się, gdzie zamówić książki dla nastolatków, wejdź na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Człowiek urodzony w XXI wieku ma coraz mniejszy kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie dostępną od ręki rozrywkę na komputerze, w smartfonie czy w telewizorze, a po książkę zazwyczaj sięga dopiero wtedy, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I również przez przymus analizy klasycznych tekstów literackich dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności staje się odległym konceptem.

Literatura dla nastolatków – książki intrygujące młodsze pokolenie czytelników

Ludzie młodzi nie nie powinni ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Publikowana jest masa literatury dla nastolatków nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy poruszają problemy i opowiadają historie ciekawe dla młodego pokolenia czytelników. Ten rodzaj literatury otrzymał nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Są to utwory tworzone dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Książki dla młodzieży czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi fantastyka, historie obyczajowe czy groza. Lecz cechą wspólną tych historii jest odwołanie się wyraźnie do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka. Historie te mówią zatem o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości, stosunkach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości i znajdowaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków pomaga nastolatkom poczuć, iż inni także doświadczają analogicznych problemów w czasie dorastania.

Dlaczego warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Rekomendujemy oferować nastolatkom interesujące je książki, ponieważ rozniecenie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z biegiem lat daje multum korzyści. Nastolatek, który jest oczytany posiada większy zasób leksykalny i lepiej radzi sobie z ortografią i gramatyką, co bezsprzecznie ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie problemów innych ludzi w porównywalnym wieku to też sposób na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze poznanie siebie i prywatnych zainteresowań. Co kluczowe, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej czyta historie o duchach czy superbohaterach nie komentujcie, że to głupie i dajcie mu je eksplorować!

Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa