Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

Dowiedz się, gdzie zamówić rynny metalowe.

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich części się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny metalowe, PCV albo plastikowe – które zamontować?

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z kilku surowców – głównie z metalu bądź tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien warto zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Siedziba firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08