Podstawowe informacje o rodzajach kasków motocyklowych

Znajdź kaski motocyklowe.

Pasjonaci motorów mają świadomość, że fundamentem posiadania choć krzty bezpieczeństwa w trakcie jazdy jest posiadanie kasku. Bez znaczenia, czy motocykl jest naszym głównym środkiem transportu, czy korzystamy z niego „od święta” – na każdą jazdę musimy ubrać kask motocyklowy, ponieważ taki obowiązek narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich zlekceważenie kończy się nałożeniem mandatu i punktów karnych, jednakże może mieć również daleko nieprzyjemniejsze konsekwencje – w razie wypadku kierowca (czy też jego pasażer) nie mający kasku narażeni są na ciężkie urazy, a nawet śmierć.

Czym różnią się popularne rodzaje kasków motocyklowych?

Kaski na motor różnią się między sobą stylistyką i zastosowaniem. Istnieją cztery bazowe typy kasków:
Kaski crossowe, czyli kaski off-road lub enduro, to kaski gwarantujące maksymalny poziom ochrony, które używane są do jazdy w terenie. Znamionują się bardzo opływowym kształtem, lekkością i brakiem szybki. Żeby z niego korzystać trzeba wyposażyć się też w gogle.
Kaski otwarte nie mają w ogóle części ochraniającej żuchwę – skorupa chroni tylko górną część czaszki. Są lekkie, ale nie gwarantują wysokiego poziomu bezpieczeństwa, toteż rekomendowane są dla kierowców poruszających się na skuterach i motorach rozwijających niską prędkość (jak choppery).
Kaski szczękowe – ich nazwa pochodzi od tego, iż mają ruchomy (podnoszony i opuszczany) moduł części szczękowej. To sprawia, iż są komfortowe – da się w nich bez przeszkód zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez konieczności ściągania kasku.
Kaski integralne są najbardziej wszechstronne i z tego powodu chyba najczęściej noszone przez kierowców, ponieważ można je wykorzystać do jazdy na motocyklu szosowym, sportowym, jak również na skuterze. Ich charakterystycznym atrybutem jest zwarta konstrukcja, co powoduje, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, chociaż nie najwygodniejsze.

Kupujemy kask motocyklowy – co należy sprawdzić?

Szukając kasku na motor miejmy na uwadze, że po drogach w Polsce można przemieszczać się wyłącznie z kaskami mającymi homologację, więc dopytajmy o to zawsze przed kupnem. Prócz tego zwróćmy uwagę między innymi na to czy wybrany przez nas kask jest wyprodukowany z materiałów dobrej jakości, czy wizjer jest przejrzysty i odporny na zarysowania oraz czy wentylacja kasku jest wydajna.

Siedziba firmy:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]