Dalsze informacje o silniku na prąd stały.
Mnóstwo rzeczy, które użytkujemy każdego dnia i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Olbrzymie bądź malutkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki odmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.
Kto wynalazł i jakie podzespoły posiada silnik na prąd stały?
Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od prawie 200 lat i są wspólnym zasługą grupy osób. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Zénobe Gramme, Moritz Jacobi i Thomas Edison. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze statora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, rotora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie cenione za swoją niezawodność, a także bezszelestne działanie.
Gdzie korzysta się z silników elektrycznych na prąd stały?
Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią sterowanych na odległość pociągów oraz samochodzików, czyli gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne podarujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silników DC korzystają także miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.
Choć silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od renomowanych światowych marek.
Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]