Zastosowanie motoreduktorów

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz motoreduktor ślimakowy.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe złożone z przekładni mechanicznej oraz silnika. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor kupisz bez trudu z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w rozmaitych funkcjach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni nigdy nie będzie 100%, stąd zawsze występuje pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor często wchodzą też inne moduły jak sprzęgła albo hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb danego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na drobiazgowe pomiary i testy pojedynczych układów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkiego albo długiego okresu pracy, jak również do lekkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka typów silników (DC, AC, BLDC oraz szeregowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Brak z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to spedycja, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, jak podnośniki, wirniki, linie produkcyjne albo schody ruchome. Szerokie spektrum rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości sprawiła, iż ilość realnych kombinacji, które obecnie oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, ale w zasadzie w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]