Lampa uliczna LED jako nowoczesna forma oświetlania miast

Oświetlenie LED jest coraz częściej wykorzystywane zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstwa. Lampa uliczna LED jest widoczna na drogach w wielu miastach. Wiele osób traktuje ten rodzaj oświetlenia jako drogi lub niekorzystnie wpływający na zdrowie ludzi. Na szczęście nie jest to prawdą. Nowoczesne systemy oświetleniowe pozwalają na doskonale oświetlenie terenu oraz na zachowanie niskiego zużycia energii elektrycznej.

Oszczędności dla budżetu

Lampa uliczna LED jest urządzeniem, które pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia prądu w celu oświetlania dróg. Po pierwsze do uzyskania podobnej mocy światła, jak w przypadku tradycyjnej żarówki, potrzeba diody LED o dużej mniejszej mocy. Ponadto lampa uliczna LED może być montowana w wersji solarnej, która nie wymaga podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania. Prąd jest uzyskiwany z promieniowania słonecznego i magazynowany we wbudowanym akumulatorze. Tego typu urządzenie jest znacznie mniej kosztowne podczas montażu. Podczas dłuższej eksploatacji lampa uliczna LED nie wymaga skomplikowanego serwisu. Trzeba ją natomiast utrzymywać w należytym stanie technicznym tak, aby panel słoneczny nie zmniejszył efektywności działania.

Możliwości i ograniczenia

W Polsce przez wiele lat prawie wszędzie montowane były tradycyjne żarówki. Dlatego wiele osób jest przekonanych, że nowoczesne oświetlenie może powodować problemy zdrowotne lub wymaga nadmiernych kosztów, szczególnie podczas długotrwałej eksploatacji. Wbrew pozorom lampa uliczna LED nie ma niekorzystnego wpływu na zdrowie i nie należy się jej obawiać w żadnej sytuacji. Światło generowane przez diodę LED nie jest szkodliwe dla wzroku. Nie jest również prawdą, że tego rodzaju oświetlenie nie ma możliwości regulacji natężenia światła. Lampa uliczna LED nie wpływa niekorzystnie na środowisko naturalne ani nie zawiera żadnych toksycznych materiałów, które mogłyby powodować problemy zdrowotne.

Trwałość i ekologia

Diody LED, w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia, emitują mniejszą ilość ciepła. W związku z tym ich oprawy nagrzewają się w dużo mniejszym stopniu. Dzięki temu lampa uliczna LED jest bezpieczna dla ludzi montujących oraz obsługujących system oświetleniowy. Powoduje to też wydłużenie trwałości działania urządzenia. Warto dodać, że lampy uliczne LED są bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Bardzo łatwo poddaje się recyklingowi, a jednocześnie te same elementy mogą być wykorzystywane zarówno do oświetlenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu odpowiedniej klasy szczelności, z uwagi na możliwość częstego kontaktu z wodą.