Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Problem pułu zawieszonego w powietrzu trafił już do świadomości statystycznego Polaka i z rzadka jest pomijany. Mieszkańca Polski są świadomi, iż czystość powietrza, którym na co dzień oddychamy, niewątpliwie oddziałuje na nasze samopoczucie. Póki nie zostaną wdrożone systemowe rozwiązania, każdy może zadbać o swoje zdrowie, na przykład poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka w naszych sklepach

Im bardziej zindustrializowany region, tym bardziej prawdopodobna groźba pojawienia się dużej kondensacji pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Na rozwój szeregu schorzeń płuc podatni są zwłaszcza mieszkańcy dużych miast oraz okolic w pobliżu fabryk emitujących do atmosfery ogromne ilości pyłów zawieszonych. Regularne używanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże w znacznym stopniu zminimalizować negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza wielu cenionych producentów, jak m.in. Wood’s, AirFree czy Meaco, od lat znajdują się w ofercie polskich sklepów, toteż nie jest to już coś nowego na naszym rynku. Co interesujące, poza filtrowaniem z atmosfery zanieczyszczeń, często mają one także inne pożyteczne funkcje.

Typy i przeznaczenie oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza dostępne są w różnych rozmiarach, w związku z tym bez problemu kupimy sprzęt odpowiednie do danej kubatury wnętrza. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, więc swobodnie daje się je przesuwać pomiędzy pokojami. Oprócz odfiltrowywania z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, zatrzymują one też drobnoustroje oraz grzyby, które mogą wywoływać rozmaite reakcje uczuleniowe bądź choroby, a także szkodliwy benzen. Wiele oczyszczaczy powietrza oprócz tego nawilża i jonizuje powietrze, co tworzy w pomieszczeniach orzeźwiającą atmosferę, a jednocześnie umożliwia głębszy sen. Niektóre oczyszczacze posiadają też czujniki ostrzegające o obecności dwutlenku węgla. Kupno oczyszczacza powietrza poleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na alergie.