Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Osłona fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych etapów budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów i pleśni za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu lokatorów.

Komu powierzyć wykonanie izolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto powierzyć opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnym przypadku. Wszak zastosowanie odpowiednich technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również dokładna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można zbadać czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się groźba podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, że po opadach fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów również należy zlecić profesjonalistom, ponieważ nagminnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) albo użycie ich tanich zamienników, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy zastosowanie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieskuteczna.