Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Znajdź szalunki Kraków.

Szalunki, zwane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, by odpowiednio je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie prześwitów na bramy, okna i drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, sklejki bądź metalu

Najstarszym typem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek lub grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, która po rozebraniu może zostać wykorzystana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość inwestorów oraz wykonawców decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z drewna, metalu bądź sklejki, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Zwykle jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę scalają łączniki, belki, narożniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wynajęcie szalunków – kiedy się to opłaci?

Podmioty często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt oraz zespołów, które świadczą inne usługi. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłby zupełnie nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie lepszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]