Potrzebujesz wymienić złotówki na franka szwajcarskiego? Sprawdź kurs online

Po więcej informacji o kursie franka szwajcarskiego skieruj się w to miejsce.

O franku większość Polaków wie niewiele, praktycznie zaledwie to, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy osób zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty, które obecnie spłacają z trudem. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.

Waluta znana ze swojej wyjątkowej stabilności – frank szwajcarski

Jak wiadomo, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to także obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, japoński jen oraz dolar amerykański, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut współczesnego świata. Lecz nie była to pierwsza waluta, która funkcjonowała w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w XIX wieku i zastąpił liczne miejscowe waluty, które dotychczas były emitowane w szwajcarskich kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją ogromną stabilnością, wychodząc obronną ręką m.in. z destabilizacji w czasach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakie miały miejsce w XX oraz XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z piękniejszych walut świata. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych wyróżniają się wspaniałą kolorystyką i rzadką pionową orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata kultury (na przykład Jacoba Burckhardta, Le Corbusiera czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak zwykle bywa – oblicza wojskowych, działaczy politycznych lub królów. Z kolei motywem przewodnim nowej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, kula ziemska i przyroda.

Kurs franka szwajcarskiego – te informacje uzyskasz na stronie kantoru online

Frank szwajcarski cały czas cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego kurs śledzą także uważnie osoby z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby znaleźć aktualny kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy odwiedzać na stronę kantorów internetowych, gdzie kurs tej waluty aktualizowany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można też prześledzić wahania ceny franka w wskazanym roku. To opcja pomocna frankowiczom czekającym na korzystny moment, żeby zlecić wymianę złotówek na franki, jak również inwestorom planującym przed uregulowaniem najbliższej części pożyczki swoje dalsze kroki.