System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Sprawdź więcej informacji o systemie bankowym SWIFT na flobo.io.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź świata na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów efektywnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują także z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na świecie działają również przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie danego kraju.

Czym zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie państwa na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC największych banków, mających oddziały w Polsce.

– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]