Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Jeśli szukasz monety bulionowej, skieruj się tu.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mogą robić to na kilka sposobów: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Inną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – bite w celu lokowania w nich środków finansowych

Złote monety kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich pod wieloma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są bite celem lokowania w nich środków finansowych, dlatego też ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są emituje się w seriach tematycznych bądź w związku z znaczącymi rocznicami, zatem ich rewers czy awers niezmiernie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Zazwyczaj złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą emisji. Trzeba podkreślić, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość wyznacza czystość i ciężar wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, więc ich odsprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie zawsze ze złota najwyższej próby

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek mennice biją również monety o wadze 1/2 czy 1/50 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe bite są na ogół z 24 karatowego złota (.9999), ale np. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand bite są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie możliwości jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są znakowane świadczy o ilości czystego złota, które się w nim znajduje.

W ofercie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi Liść Klonowy, Pandę czy wymienione wyżej Krugerrandy.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]