Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Więcej o badaniach psychologicznych kierowców Kęty na www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań przystępują również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. Na początku kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza przede wszystkim widzenie przestrzenne, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do badań wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr oraz równoważnię. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]