Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Więcej informacji o badaniach psychologicznych Bielsko na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na szosach w największej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów w myśl prawa muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, zdolność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]