Praca na wysokościach a badania wysokościowe

Potrzebujesz sprawdzić, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko? Nie zwlekaj! Koniecznie skieruj się na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność wykonywania szczegółowych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co ile lat trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – wykluczenie epilepsji, wad wzroku lub problemów z błędnikiem

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według tego aktu prawnego uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na słupach, pomostach, kominach itd. Specjalistyczne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań mogących negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku krótkowzroczności, problemów z błędnikiem lub epilepsji. Uzupełnieniem jest rutynowe badanie u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie przeciwwskazania dyskwalifikują kandydatów?

Badania wysokościowe trzeba wykonywać co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą poddawać się im częściej – raz na rok. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest zez, konieczność noszenia okularów, a także cukrzyca i padaczka. Warto podkreślić, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi samojezdnych czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]