Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Skieruj się tutaj po więcej informacji o biopsji prostaty w Krakowie.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą i wielkością orzech włoski. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Pozwala to ujawnić przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany rakowe. Należy zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno bagatelizować groźby jego potencjalnego rozwoju.

Trudności z erekcją i mikcją – alarmujące symptomy

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeśli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności ze wzwodem i ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, ale także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który zwykle trwa około pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy posiadanie rozrusznika serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]