Jakie skutki powodują blizny rogówki i czy da się je usunąć?

Potrzebujesz informacji o likwidacji blizn rogówki? Dobrze trafiłeś!

Oko jest wrażliwą częścią ciała i łatwo może ulec uszkodzeniu. Na skutek rozmaitych urazów czy chorób na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w mniej lub bardziej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak usunąć, stosując laserowej korekcji wzroku.

Czego konsekwencją mogą być blizny na rogówce?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je zabezpiecza, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niesłychanie elastyczna i mimo iż zwykle niewielkie jej otarcia leczą się samoistnie, w szeregu przypadków pojawiają się zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieostrożności. Co może być przyczyną pojawienia się blizn rogówkowych? Mogą być one zazwyczaj efektem przedostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych np. oparzenia, skaleczenia oraz zadrapania albo wielu chorób (np. kiły). Ale blizny rogówkowe mogą wykształcić się również w konsekwencji nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Poza wyraźnym pogorszeniem się wzroku, o występowaniu blizn rogówki świadczy wiele innych objawów, takich jak przykładowo wrażenie bólu gałki ocznej, nadwrażliwość na światło oraz przekrwienie oczu, więc jeżeli ich doświadczasz zalecamy czym prędzej pomyśleć o konsultacji z okulistą. W czasie szczegółowego badania ustali on rozmiar, pozycję i głębokość blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.

Metoda PTK – likwidacja blizn rogówkowych

Najczęściej wykorzystywaną współcześnie procedurą likwidowania blizn rogówkowych jest PTK – zabieg wykonywany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Metoda PTK pozwala na eliminację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. Z PTK korzysta się się również podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba słuchać się precyzyjnie poleceń lekarza prowadzącego, nie przemęczać oka i terminowo zgłaszać się na kontrolę w określonym czasie.

Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]